Ring til os
E-mail

Molis er en praksis med nøje udvalgte psykologer og konsulenter

Vi vægter faglig dygtighed, empati, ansvar og kompetencer højt hos vores psykologer og konsulenter.

Du er velkommen til at ringe til os for en uforpligtende samtale om, hvordan vi kan hjælpe dig.

Når du kontakter Molis (på telefon: 29 80 29 90 eller mail: info@molis.dk), sker der altid en konkret, individuel visitation i forhold til, hvem der bedst kan varetage dine behov. Vi har forskellige profiler, uddannelser og erfaringer i Molis, så vi favner derfor bredt - også geografisk.

Det skal være positivt og meningsfuldt for dig at komme hos Molis. Det er vigtigt for os, at du føler dig tryg og har en god kemi med den, som du skal tale med. Derfor er det også altid muligt at ønske en anden terapeut, hvis det første match ikke er det rigtige for dig.

Alle, som arbejder i Molis, har relevant uddannelsesmæssig og erfaringsmæssig baggrund i at arbejde med autisme og ADHD både terapeutisk, behandlingsmæssigt og pædagogisk. Vi har desuden alle en efteruddannelse i autisme og ADHD, så vi kan varetage både terapi, behandling og pædagogiske forløb.

Hvis vi vurderer, at vi ikke er de rette, har vi flere samarbejdspartnere, vi kan henvise til, og vi vil gerne være behjælpelig med sammen at finde ud af, hvad du videre kan gøre, og hvem der kan kontaktes.

Herunder kan du se, hvem der arbejder i Molis og deres kontaktoplysninger.

Psykologer - konsulenter - studerende - ergoterapeut - administration


 

Hovedkontor

Telefon: 29 80 29 90 (kan ikke modtage sms) 
Email: info@molis.dk
Sikker mail: info.molis@protonmail.com
Sikker mail for kommuner: Digital post til e-boks via CVR-nummer 35861696

 

Psykologer

Ea Carøe

Psykolog og stifter af Molis
Ea Carøe er uddannet psykolog (cand.psych.aut.) fra Københavns Universitet og autoriseret af Psykolognævnet.

Alle henvendelser til Ea bedes rettes til Lau Hinkaty (PA for Ea Carøe): lau@molis.dk

For generelle henvendelser eller hvis svar haster henvises til hovedkontoret:
info@molis.dk // 29 80 29 90 (kan ikke modtage sms)

Vibe Nordahn Bredsdorff

Chefpsykolog
Vibe Nordahn Bredsdorff er uddannet psykolog (cand.psych.aut.) fra Københavns Universitet og autoriseret af Psykolognævnet.
Vibe tilbyder terapi og rådgivning i vores afdelinger i København og Solrød Strand samt supervision, foredrag og kurser.

Mobil: 51 91 22 36
Mail: vibe@molis.dk
Sikker mail: vibe.molis@protonmail.com

 

Louise Sandholdt Trip

Chefpsykolog
Louise Sandholdt Trip er uddannet psykolog (cand.psych.aut.) fra Københavns Universitet og autoriseret af Psykolognævnet.
Louise tilbyder terapi og rådgivning i vores afdeling i København samt supervision, foredrag og kurser.

Mobil: 23 49 77 04
Mail: louise@molis.dk
Sikker mail: louise.molis@protonmail.com

 

Nina Schultz Hansen

Psykolog
Nina Schultz Hansen er uddannet psykolog (cand.psych.aut.) fra Københavns Universitet og er autoriseret af Psykolognævnet.
Nina tilbyder terapi og rådgivningi vores afdelinger i København og Solrød Strand samt supervision, foredrag og kurser.

Mobil: 71 79 55 15
Mail: nina.hansen@molis.dk
Sikker mail: nina.hansen.molis@protonmail.com

 

Louise Isager

Psykolog
Louise Isager er uddannet psykolog (cand.psych.aut.) fra Københavns Universitet og autoriseret af Psykolognævnet.
Louise tilbyder terapi og rådgivning i vores afdelinger i København og Solrød Strand samt supervision, foredrag og kurser.

(Louise er i øjeblikket på barsel. Alle henvendelser bedes derfor rettes til info@molis.dk)
 

 

Lea Rosenquist

Psykolog
Lea Rosenquist er uddannet psykolog (cand.psych.aut.) fra Københavns Universitet og autoriseret af Psykolognævnet.
Lea tilbyder terapi og rådgivning i vores afdeling i København samt supervision, foredrag og kurser.

Mobil: 60 61 58 43
Email: lea@molis.dk
Sikker mail: lea.molis@protonmail.com

 

Emma Krarup-Andersen

Psykolog
Emma Krarup-Andersen er uddannet psykolog (cand.psych.aut.) fra Københavns Universitet og er autoriseret af Psykolognævnet.
Emma tilbyder terapi og rådgivning i vores afdelinger i Holbæk og København samt supervision, foredrag og kurser.

Mobil: 60 19 30 42
Email: emma@molis.dk
Sikker mail: emma.molis@protonmail.com 
 

Marianne Buhl

Psykolog og specialist i klinisk børnepsykologi
Marianne Buhl er uddannet psykolog (cand.psych.aut.) fra Aarhus Universitet og er autoriseret af Psykolognævnet. Marianne er også specialist i klinisk børnepsykologi. 
Marianne tilbyder terapi og rådgivning i vores afdeling i København.

Mobil: 
Email: marianne@molis.dk
Sikker mail: marianne.molis@protonmail.com 

Maiken Lundsgaard Martinussen

Psykolog
Maiken Lundsgaard Martinussen er uddannet psykolog (cand.psych.aut) og autoriseret af Psykolognævnet.
Maiken tilbyder terapi og rådgivning online og per telefon.

Telefon: 29 80 29 90 (kan ikke modtage sms)
Email: maiken@molis.dk
Sikker mail: maiken.m.molis@protonmail.com 
 

Nina Silfen Leth

Psykolog
Nina Silfen Leth er uddannet psykolog (cand.psych) fra Københavns Universitet.
Nina tilbyder terapi og rådgivning i Solrød Strand.

Mobil: 71 79 99 00
Email: nina.leth@molis.dk
Sikker mail: nina.leth.molis@protonmail.com 

Bjarke Schlechter

Psykolog
Bjarke Schlechter er uddannet psykolog (cand.psych.) fra Københavns Universitet.
Bjarke tilbyder terapi og rådgivning i vores afdelinger i København og Solrød Strand samt supervision, foredrag og kurser.

Telefon: 29 89 62 29
Email: bjarke@molis.dk
Sikker mail: bjarke.molis@protonmail.com 

Maya Nielsen

Psykolog
Maya Nielsen er uddannet psykolog (cand.psych) fra Syddansk Universitet. Maya tilbyder terapi, rådgivning og kurser i vores afdelinger i København og Solrød Strand.

Mobil: 93 88 24 50
Email: maya@molis.dk
Sikker mail: maya.molis@protonmail.com

Anne-Louise Bjerge 

Psykolog
Anne-Louise er uddannet psykolog (cand.psych) fra Aarhus Universitet. Anne-Louise tilbyder terapi og rådgivning i vores afdelinger i København og Holbæk.

Mobil: 41 16 86 88
Email: anne.louise@molis.dk
Sikker mail: anne-louise.molis@protonmail.com

Line Holberg

Psykolog
Line Holberg er uddannet psykolog (cand.psych.) fra Aarhus Universitet og efteruddannet parterapeutmed fokus på relationsfokuseret parterapi. Line tilbyder terapi og rådgivning i vores afdeling i Aarhus samt online-samtaler. 

Hos Line har vi mulighed for at tilbyde onlinebooking. Det gør du ved at klikke her.  

Telefon: 25 14 66 36
Email: line@molis.dk

Camilla Eg Sahl

Psykolog
Camilla Eg Sahl er uddannet psykolog (cand.psych.) fra København Universitet. Camilla tilbyder terapi og rådgivning i vores afdeling i København samt online-samtaler.

Telefon: 41 82 00 75
Email: camilla@molis.dk
Sikker mail: camilla.molis@protonmail.com 

Jenniefer Drude Borup

Psykolog
Jenniefer Drude Borup er uddannet psykolog (cand.psych.) fra København Universitet. Jenniefor tilbyder terapi og rådgivning i vores afdeling i København samt online-samtaler.

Telefon: 50 57 79 03
Email: jenniefer@molis.dk
Sikker mail: jenniefer.molis@protonmail.com 

Katrine Moestrup

Psykolog
Katrine Moestrup er uddannet psykolog (cand.psych.) fra Aarhus Universitet. Katrine tilbyder terapi og rådgivning i vores afdeling i Aarhus samt online-samtaler.

Telefon: 66 44 90 66
Email: katrine.moestrup@molis.dk
Sikker mail: katrine.molis@protonmail.com 

Laura Ree

Psykolog
Laura Ree er uddannet psykolog (cand.psych.) fra Københavns Universitet. Laura tilbyder terapi og rådgivning i vores afdeling i København samt online-samtaler.

Telefon: 25 36 62 64
Email: laura.ree@molis.dk
Sikker mail: laura.ree.molis@protonmail.com
 


 

Konsulenter

  

Kathrine Felland Gunnløgsson

Konsulent
Kathrine Felland Gunnløgsson er uddannet cand.mag. og har i mange år beskæftiget sig med autisme og ADHD. Kathrine tilbyder rådgivning og terapi i vores afdeling i København samt kurser og pædagogiske forløb.

Mobil: 51 92 09 67
Mail: kathrine@molis.dk
Sikker mail: kathrine.molis@protonmail.com

Bettina Hjort

Konsulent
Bettina Hjorth er uddannet specialpædagog. Bettina har siden 2002 beskæftiget sig med børn, unge og familier med autisme og ADHD. Bettina tilbyder terapi og rådgivning i vores afdelinger i København og Solrød Strand samt mindfulness, kostvejledning og kurser.

Mobil: 60 51 02 42
Mail: bettina@molis.dk
Sikker mail: bettina.molis@protonmail.com

Stine Houlberg

Konsulent
Stine Houlberg har læst psykologi på Københavns Universitet i 1997-2000. Stine har mange års erfaring med autisme hos særligt unge og voksne. Derudover er Stine specialiseret i misbrug og afhængighedsproblematikker.
Stine tilbyder terapi og rådgivning i vores afdeling i København samt hjemmebesøg. 

Mobil: 25 21 48 02
Email: stine@molis.dk
Sikker mail: stine.molis@protonmail.com

Emilie Schnoor-Hansen

Konsulent
Emilie Schnoor-Hansen er uddannet cand.mag. i Psykologi og Pædagogik og har i flere år arbejdet med børn og unge med autisme og ADHD.
Emilie tilbyder rådgivning og terapi i vores afdeling i København samt pædagogiske forløb.

(Emilie er i øjeblikket på barsel. Alle henvendelser bedes derfor rettes til info@molis.dk)

Ditte Sauffaus Nielsen

Konsulent
Ditte Sauffaus Nielsen er certificeret neokognitiv psykoterapeut MPF med speciale inden for metakognitiv terapi. Ditte er også uddannet pædagog og har flere års erfaring med autisme og ADHD. Ditte tilbyder terapi og rådgivning i vores afdelinger i København og Solrød Strand samt hjemmebesøg.

Mobil: 27 28 69 32
Email: ditte@molis.dk
Sikker mail: ditte.molis@protonmail.com

Mads Lemmé Hudlebusch

Konsulent
Mads Lemmé Hudlebusch er uddannet cand.pæd. i pædagogisk psykologi ved Århus Universitet. Han har mange års erfaring i arbejdet med børn og unge med autisme og komorbide tilstande. Mads tilbyder terapi og rådgivning i vores afdelinger i København og Solrød Strand.

Mobil: 28 97 77 92
Email: mads@molis.dk
Sikker mail: mads.molis@protonmail.com  

  

Simone Westergaard Hjort Hansen

Konsulent
Simone Westergaard Hjort Hansen er uddannet cand.pæd. i pædagogisk psykologi ved Århus Universitet. Hun har flere års erfaring i arbejdet med børn og unge med autisme samt deres familier. Simone tilbyder terapi og rådgivning i København og Solrød Strand.

Mobil: 26 24 40 50
Email: simone@molis.dk
Sikker mail: simone.molis@protonmail.com

Gitte Isager-Sally

Konsulent
Gitte Isager-Sally er uddannet speciallærer med speciale i unge og voksne med ADHD/ADD og har mange års erfaring med netop denne målgruppe. Gitte tilbyder rådgivning i vores afdeling i København.

Mobil: 30 20 89 71
Email: gitte@molis.dk
Sikker mail: gitte.molis@protonmail.com

Anette Lægsgaard

Konsulent
Anette Lægsgaard er uddannet cand.pæd. i pædagogisk psykologi og har arbejdet på specialområdet gennem flere år. Anette tilbyder rådgivning i vores afdeling i Odense.

Mobil: 42 40 49 92
Email: anette@molis.dk
Sikker mail: anette.laegsgaard.molis@protonmail.com

Marie Moesgaard

Konsulent
Marie Moesgaard er uddannet lærer og har videreuddannet sig i systemisk og narrativ familieterapi samt AKT- og inklusionsvejlederuddannelsen. Marie har 10-års erfaring med rådgivning af familier og tilbyder terapi og rådgivning i vores afdeling i Aarhus.

Mobil: 22 16 68 67
Email: marie@molis.dk
Sikker mail: marie.molis@protonmail.com

Mille Beha Seidler

Konsulent
Mille Beha Seidler er certificeret kognitiv psykoterapeut MPF fra Cektos med fokus på metakognitiv terapi. Mille er ligeledes uddannet ADHD professionel coach og systemisk coach. Hun er oprindelig uddannet socialrådgiver og har mange års erfaring med autisme og ADHD. Mille tilbyder terapi og rådgivning i Solrød Strand samt hjemmebesøg.

Email: mille@molis.dk
Sikker mail: mille.molis@protonmail.com


Studerende

Christian Devantier

Pædagogisk og psykologisk rådgiver
Christian Devantier er kandidatstuderende på pædagogik ved Københavns Universitet. Christian tilbyder terapi og rådgiver (til reduceret pris) i vores afdelinger i København og Solrød Strand. 

Mobil: 42 15 53 19
Email: christian@molis.dk
Sikker mail: christian.molis@protonmail.com  

Maja Bredal

Psykologisk rådgiver og koordinator
Maja Bredal er kandidatstuderende på psykologi ved Københavns Universitet. Maja tilbyder terapi og rådgivning (til reduceret pris) i vores afdelinger i København og Solrød Strand. Maja håndterer også henvendelser på mail og telefon for Molis.   

Email: maja.bredal@molis.dk
Sikker mail: maja.bredal.molis@protonmail.com  

Teresa Sloth

Psykologisk rådgiver og koordinator
Teresa Sloth er kandidatstuderende på psykologi ved Københavns Universitet. Teresa tilbyder terapi og rådgivning (til reduceret pris) i vores afdelinger i København og Solrød Strand. Teresa håndterer også henvendelser på mail og telefon for Molis.   

Email: teresa@molis.dk
Sikker mail: teresa.molis@protonmail.com  

Clara Fisker

Psykologisk rådgiver og koordinator
Clara Fisker er bachelorstuderende på psykologi ved Københavns Universitet. Clara håndterer diverse henvendelser på mail og telefon for Molis.  

Email: clara@molis.dk
Sikker mail: clara.molis@protonmail.com  

Frida Moesgaard 

Psykologisk rådgiver og koordinator
Frida Moesgaard er bachelorstuderende på psykologi ved Københavns Universitet. Frida håndterer diverse henvendelser på mail og telefon for Molis.  

Email: frida@molis.dk
Sikker mail: frida.molis@protonmail.com  

Signe Jersborg

Psykologisk rådgiver og koordinator
Signe Jersborg er kandidatstuderende på psykologi ved Københavns Universitet. Signe tilbyder terapi og rådgivning (til reduceret pris) i vores afdelinger i København og Solrød Strand. Signe håndterer også henvendelser på mail og telefon for Molis.  

Email: signe@molis.dk
Sikker mail: signe.molis@protonmail.com  

Maria Larsen

Psykologisk rådgiver og koordinator
Maria Larsen er kandidatstuderende på psykologi ved Københavns Universitet. Maria håndterer diverse henvendelser på mail og telefon for Molis.

Email: maria@molis.dk
Sikker mail: maria.molis@protonmail.com    

 

Sarah Bach Christensen

Psykologisk rådgiver og koordinator
Sarah Bach Christensen er bachelorstuderende på psykologi ved Aarhus Universitet. Sarah håndterer diverse henvendelser på mail og telefon for Molis.

Email: sarah@molis.dk
Sikker mail: sarah.molis@protonmail.com    

 


Administration

 

Daniel Remar

Kommunikationschef
Daniel Remar er uddannet cand.public og er ansvarlig for Molis' eksterne kommunikation og håndterer såvel presse som andre kommunikative henvendelser. Derudover har Daniel ansvaret for en række administrative opgaver samt for vores hjemmeside og sociale medier. 

Mobil: 25 44 24 00
Email: daniel@molis.dk
Sikker mail: daniel.molis@protonmail.com    

Emma Louise Thomson 

Kommunikationskonsulent
Emma Louise Thomson er cand.mag. i sprogpsykologi fra Københavns Universitet. Emma håndterer kommunikationsopgaver, vores profiler på de sociale medier Instagram, Facebook og LinkedIn samt opgaver på hjemmesiden.  

Mobil: 49 40 98 33
Email: some@molis.dk
Sikker mail: some.molis@protonmail.com  
 



 

Jan Petersen

Driftschef
Jan Petersen er driftschef hos Molis og har ansvaret for en række administrative og praktiske opgaver. 

Mobil: 81 29 80 22
Email: jan@molis.dk
Sikker mail: jan.molis@protonmail.com   

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Her får du viden om autisme og information om nyheder og kommende kurser.
Ved tilmelding til vores nyhedsbrev samtykker du til vores privatlivspolitik.

Ring 29 80 29 90