Ring til os
E-mail

Molis er en praksis med nøje udvalgte psykologer og konsulenter

Vi vægter faglig dygtighed, empati, ansvar og kompetencer højt hos vores psykologer og konsulenter.

Du er velkommen til at ringe til os for en uforpligtende samtale om, hvordan vi kan hjælpe dig.

Når du kontakter Molis (på telefon: 29 80 29 90 eller mail: info@molis.dk), sker der altid en konkret, individuel visitation i forhold til, hvem der bedst kan varetage dine behov. Vi har forskellige profiler, uddannelser og erfaringer i Molis, så vi favner derfor bredt - også geografisk.

Det skal være positivt og meningsfuldt for dig at komme hos Molis. Det er vigtigt for os, at du føler dig tryg og har en god kemi med den, som du skal tale med. Derfor er det også altid muligt at ønske en anden terapeut, hvis det første match ikke er det rigtige for dig.

Alle, som arbejder i Molis, har relevant uddannelsesmæssig og erfaringsmæssig baggrund i at arbejde med autisme og ADHD både terapeutisk, behandlingsmæssigt og pædagogisk. Vi har desuden alle en efteruddannelse i autisme og ADHD, så vi kan varetage både terapi, behandling og pædagogiske forløb.

Hvis vi vurderer, at vi ikke kan løfte opgaven, har vi flere samarbejdspartnere, vi kan henvise til, og vi kan sammen finde ud af, hvad du videre skal gøre, og hvem der skal kontaktes.

Herunder kan du se, hvem der arbejder i Molis og deres kontaktoplysninger.

Psykologer - konsulenter - studerende - ergoterapeut
 

Hovedkontor

Telefon: 29 80 29 90 (kan ikke modtage sms) 
Email: info@molis.dk
Sikker mail: info.molis@protonmail.com
Sikker mail for kommuner: Digital post til e-boks via CVR-nummer 35861696

 

Psykologer

Ea Carøe

Psykolog og stifter af Molis
Ea Carøe er uddannet psykolog (cand.psych.aut.) fra Københavns Universitet og autoriseret af Psykolognævnet.
Ea tilbyder supervision, kurser og foredrag.

Telefon: 29 80 29 90 (kan ikke modtage sms) 
Mail: ea@molis.dk
Sikker mail: ea.molis@protonmail.com

 

Vibe Nordahn Bredsdorff

Chefpsykolog
Vibe Nordahn Bredsdorff er uddannet psykolog (cand.psych.aut.) fra Københavns Universitet og autoriseret af Psykolognævnet.
Vibe tilbyder terapi og rådgivning i vores afdelinger i København og Solrød Strand samt supervision, foredrag og kurser.

Mobil: 51 91 22 36
Mail: vibe@molis.dk
Sikker mail: vibe.molis@protonmail.com

 

Louise Sandholdt Trip

Psykolog
Louise Sandholdt Trip er uddannet psykolog (cand.psych.aut.) fra Københavns Universitet og autoriseret af Psykolognævnet.
Louise tilbyder terapi og rådgivning i vores afdeling i København samt supervision, foredrag og kurser.

Mobil: 23 49 77 04
Mail: louise@molis.dk
Sikker mail: louise.molis@protonmail.com

 

Nina Schultz Hansen

Psykolog
Nina Schultz Hansen er uddannet psykolog (cand.psych.aut.) fra Københavns Universitet og er autoriseret af Psykolognævnet.
Nina tilbyder terapi og rådgivningi vores afdelinger i København og Solrød Strand samt supervision, foredrag og kurser.

Mobil: 71 79 55 15
Mail: nina.hansen@molis.dk
Sikker mail: nina.hansen.molis@protonmail.com

 

Lea Rosenquist

Psykolog
Lea Rosenquist er uddannet psykolog (cand.psych.) fra Københavns Universitet.
Lea tilbyder terapi, rådgivning, supervision, foredrag og kurser.

Mobil: 60 61 58 43
Email: lea@molis.dk
Sikker mail: lea.molis@protonmail.com
 

 

Louise Isager

Psykolog
Louise Isager er uddannet psykolog (cand.psych.aut.) fra Københavns Universitet og autoriseret af Psykolognævnet.
Louise tilbyder terapi og rådgivning i vores afdelinger i København og Solrød Strand samt supervision, foredrag og kurser.

Mobil: 42 94 17 59
Email: louise.isager@molis.dk
Sikker mail: louise.isager.molis@protonmail.com 

Emma Krarup-Andersen

Psykolog
Emma Krarup-Andersen er uddannet psykolog (cand.psych.) fra Københavns Universitet.
Emma tilbyder terapi og rådgivning i vores afdelinger i Holbæk og København samt supervision, foredrag og kurser.

Mobil: 60 19 30 42
Email: emma@molis.dk
Sikker mail: emma.molis@protonmail.com 
 

Maiken Lundsgaard Martinussen

Psykolog
Maiken Lundsgaard Martinussen er uddannet psykolog (cand.psych.aut) og autoriseret af Psykolognævnet.
Maiken tilbyder terapi og rådgivning i vores afdeling i Hillerød.

Telefon: 29 80 29 90 (kan ikke modtage sms)
Email: maiken@molis.dk
Sikker mail: maiken.m.molis@protonmail.com 

 

Bjarke Schlechter

Psykolog
Bjarke Schlechter er uddannet psykolog (cand.psych.) fra Københavns Universitet.
Bjarke tilbyder terapi og rådgivning i vores afdelinger i København og Solrød Strand samt supervision, foredrag og kurser.

Telefon: 29 89 62 29
Email: bjarke@molis.dk
Sikker mail: bjarke.molis@protonmail.com 

 

Konsulenter

 

Kathrine Felland Gunnløgsson

Konsulent
Kathrine Felland Gunnløgsson er uddannet cand.mag. og har i mange år beskæftiget sig med autisme og ADHD.
Kathrine tilbyder rådgivning og terapi i vores afdeling i København samt kurser og pædagogiske forløb.

Mobil: 51 92 09 67
Mail: kathrine@molis.dk
Sikker mail: kathrine.molis@protonmail.com

Bettina Hjorth

Konsulent
Bettina Hjorth er uddannet specialpædagog. Bettina har siden 2002 beskæftiget sig med børn, unge og familier med autisme og ADHD.
Bettina tilbyder terapi og rådgivning i vores afdelinger i København og Solrød Strand samt mindfulness, kostvejledning og kurser.

Mobil: 93 92 10 64
Mail: bettina@molis.dk
Sikker mail: bettina.molis@protonmail.com

Anna Leth Klostergaard

Konsulent
Anna Leth Klostergaard er uddannet pædagog og har flere års erfaring med autisme og ADHD.
Anna tilbyder terapi og rådgivning som online konsultationer eller hjemmebesøg i Jylland.

Mobil: 29 80 22 72
Email: anna@molis.dk
Sikker mail: anna.molis@protonmail.com
 

Stine Houlberg

Konsulent
Stine Houlberg har læst psykologi på Københavns Universitet i 1997-2000. Stine har mange års erfaring med autisme hos særligt unge og voksne. Derudover er Stine specialiseret i misbrug og afhængighedsproblematikker.
Stine tilbyder terapi og rådgivning i vores afdeling i København samt hjemmebesøg. 

Mobil: 25 21 48 02
Email: stine@molis.dk
Sikker mail: stine.molis@protonmail.com

Emilie Schnoor-Hansen

Konsulent
Emilie Schnoor-Hansen er uddannet cand.mag. i Psykologi og Pædagogik og har i flere år arbejdet med børn og unge med autisme og ADHD.
Emilie tilbyder rådgivning og terapi i vores afdeling i København samt pædagogiske forløb.

Mobil: 20 67 28 36
Email: emilie@molis.dk
Sikker mail: emilie.molis@protonmail.co  

Ditte Sauffaus Nielsen

Konsulent
Ditte Sauffaus Nielsen er certificeret neokognitiv psykoterapeut med speciale inden for metakognitiv terapi. Ditte er også uddannet pædagog og har flere års erfaring med autisme og ADHD. Ditte tilbyder terapi og rådgivning i vores afdelinger i København og Solrød Strand. 

Mobil: 27 28 69 32
Email: ditte@molis.dk
Sikker mail: ditte.molis@protonmail.com

Christina Hovgaard

Konsulent
Christina Hovgaard har flere års erfaring med autisme og ADHD.
Christina har ikke mulighed for at opstarte nye klienter.

Mobil: 22 53 64 86
Email: christina@molis.dk
Sikker mail: christina.molis@protonmail.com   

Mads Lemmé Hansen

Konsulent
Mads Lemmé Hansen er uddannet cand.pæd. i pædagogisk psykologi ved Århus Universitet. Han har mange års erfaring i arbejdet med børn og unge med autisme og komorbide tilstande. Mads tilbyder terapi og rådgivning i vores afdelinger i København og Solrød Strand.

Mobil: 60 18 07 37
Email: mads@molis.dk
Sikker mail: mads.molis@protonmail.com

Anne-Marie Lütken

Konsulent
Anne-Marie har flere års erfaring med børn, unge og forældre med autisme og har gennemgået flere relevante og specialiserede kursusforløb. Anne-Marie tilbyder forældrerådgivning i vores afdeling i København. Foruden at være konsulent er Anne-Marie også administrativ koordinator i Molis.

Mobil: 60 13 21 27
Email: info@molis.dk
Sikker mail: anne-marie.molis@protonmail.com

Rickie-Lee Moe

Konsulent
Rickie-Lee Moe er uddannet cand.mag. i Pædagogik og Psykologi ved Roskilde Universitet. Hun har erfaring med børn og unge, som har autisme eller ADHD samt komorbide tilstande. Rickie tilbyder terapi og rådgivning i vores afdelinger i København og Solrød Strand.

Mobil: 20 51 10 74
Email: rickie@molis.dk
Sikker mail: rickie-lee.molis@protonmail.com    

Louise West

Konsulent
Louise er uddannet cand.pæd. i pædagogisk psykologi fra Danmarks Pædagogiske Universitet og har erfaring med børn og unge med autisme og ADHD samt deres familier. Louise tilbyder hjemmebesøg samt terapi og rådgivning i Solrød Strand og København.

Mobil: 20 85 66 16
Email: louise.west@molis.dk
Sikker mail: louise.west.molis@protonmail.com    

Tilde Birk

Konsulent
Tilde Birk har en grunduddannelse som socialpædagog samt flere specialiserede overbygninger - blandt andet PD. i pædagogisk psykologi. Tilde har i mange år beskæftiget sig med børn, unge og voksne samt familier med autisme og ADHD. Tilde tilbyder hjemmebesøg samt terapi og rådgivning i vores afdelinger i København og Solrød Strand.

Mobil: 51 21 03 41
Email: tilde@molis.dk
Sikker mail: tilde.molis@protonmail.com

Ergoterapeut

Kia Ehlers

Ergoterapeut
Kia Ehlers er uddannet ergoterapeut og autoriseret af Sundhedsstyrelsen i 2009. Kia er fortrinsvis børneterapeut og tilbyder terapi, rådgivning og vejledning til børn og familier samt foretager hjemme- og institutionsbesøg med fokus på sansestimulering, krop og motorik. Kia udarbejder sensoriske udredninger af personer med sanseintegrationsforstyrrelser og udbyder også kurser og foredrag. Kia arbejder primært med base i vores afdeling i København og har udkørende funktion derfra. 

Mobil: 51 90 25 98
Email: kia@molis.dk
Sikker mail: kia.molis@protonmail.com

Studerende

Maya Nielsen

Studerende
Maya Nielsen er psykologistuderende på kandidaten på Syddansk Universitet. Maya tilbyder terapi og rådgivning (til reduceret pris) i vores afdelinger i København og Solrød Strand. 

Mobil: 42 33 80 81
Email: maya@molis.dk
Sikker mail: maya.molis@protonmail.com

   

Josephine Bruun Lange

Studerende
Josephine Bruun Lange er psykologistuderende på kandidaten på Københavns Universitet. Josephine tilbyder terapi og rådgivning (til reduceret pris) i vores afdelinger i København og Solrød Strand. 

Mobil: 20 66 32 30
Email: josephine@molis.dk
Sikker mail: josephine.molis@protonmail.com

   

Christian Devantier

Studerende
Christian Devantier er bachelorstuderende på Pædagogik ved Københavns Universitet. Christian tilbyder terapi og rådgivning (til reduceret pris) i vores afdelinger i København og Solrød Strand. 

Mobil: 42 15 53 19
Email: christian@molis.dk
Sikker mail: christian.molis@protonmail.com  

Meltem Sahin

Studerende
Meltem er psykologistuderende ved Københavns Universitet. Meltem tilbyder terapi og rådgivning (til reduceret pris) i vores afdelinger i København og Solrød Strand. 

Mobil: 29 63 37 63
Email: meltem@molis.dk
Sikker mail: meltem.molis@protonmail.com

Josefine

Pensioneret terapihund
Josefine er vores egen servicehund. Da Josefine er en ældre dame, er hun nu gået på pension. Josefine nyder det pensionerede hundeliv med lange, langsomme gåture og hyppige lure i hundekurven derhjemme.

Du er meget velkommen til at tage din egen hund eller andet kæledyr med til dine samtaler hos os – vi elsker at møde nye dyr.

 

Administration

 

Daniel Remar

Kommunikationsansvarlig
Daniel Remar er uddannet cand.public og er ansvarlig for Molis' eksterne kommunikation og håndterer såvel presse som andre kommunikative henvendelser. Derudover har Daniel ansvaret for en række administrative opgaver samt for vores hjemmeside. 

Mobil: 25 44 25 00
Email: daniel@molis.dk
Sikker mail: daniel.molis@protonmail.com

    

Anne-Marie Lütken

Administrativ koordinator
Anne-Marie står for at besvare diverse henvendelser på vores hovednummer og infomail og andre koordinerende opgaver i Molis.

Mobil: 29 80 29 90
Email: info@molis.dk
Sikker mail: info.molis@protonmail.com

   

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Her får du viden om autisme og information om nyheder og kommende kurser.
Ved tilmelding til vores nyhedsbrev samtykker du til vores privatlivspolitik.

Ring 29 80 29 90